Slatki ananas, rumena šljiva i čia seme daće vam energije i učiniti da se osećate fantastično tokom celoga dana. Čia seme nije slučajno i nije tek “neko seme” koje smo ubacili radi dekoracije. Čia spada u red superhrane i budući da predstavljaju odličan izvor omega 3 masti rado je zastupljeno u jelovniku vegana. Protein u ovom semenu spada u red onih kvalitetnijih i daće vam energiju koja traje. Sposobnost ovog semena da bubri u vodi ispuniće vaše zahteve za hranom i učiniti vas sitim duže vremena. Za čiu možemo slobodno da kažemo: malo seme – velika hrana. 2 kašike čia semena sadrže 60 kalorija, 5gr vlakana, 3gr proteina i 4gr zdrave masti. Ovo seme je glavni sastojak i moje kuhinje ovih dana. Volim da njime solim svoju salatu, žitarice i jela koja pravim, pa čak i dezerte. Ah da, odlično je i za smutije – kao ovaj koji danas pravim.
U receptu je korišćen sirovi ananas i ukoliko ste u mogućnosti koristite sirovu varijantu jer predstavlja bolji izbor od one u konzervi. Šljive možete koristiti i iz zamrzivača a što se tiče čie pogledajte da pronađete organsku varijantu a ukoliko nemate takvu pri ruci onda izaberite neku iz ponude zdrave hrane u vašeg gradu, od proverenih dobavljača.
Kao dominantni sastojak ovog recepta, reći ćemo reč-dve o čia semenu. Čia seme spada u kategoriju superhrane koju je često koristila Astečka civilizacija u svom jelovniku. Bogate su vitaminima A,B,E,D i mineralima tipa gvožđe, bakar, mangan, cink, kalijum i sl. a poseduju i solidnu količinu biljnih vlakana. Ono što provo upada u oči kod ovih semenki jeste to da su izuzetno bogate omega 3 mastima.
Zdravlje krvnih sudova?
Često puta će vam nutricionisti savetovati da kada trebate pojačati unos omega 3, to učinite tako što ćete ubaciti ribu u ishranu, a najčešće kažu lososa bez obzira što ćete sa pojačanim unosom mesa dobiti i sporedne, neželjene efekte. Kod ovog izvora omega 3 ne morate brinuti jer se radi o biljnom izvoru bez štetnih posledica. Tako ćete u čia semenkama pronaći čak 8 puta više omega 3 masti nego u lososu.
Zdravlje kostiju?
Nije retko da nutricionisti, kada vam žele pomoći kod problema sa kostima i osteoporoze, preporuče “pijte više mleka jer tamo ima dosta kalcijuma” ne vodeći računa da će mleko pojačati kiselost organizma pri čemu ćete više gubiti nego dobiti kalcijuma. Pravo rešenje leži u organskom “živom” kalcijumu koje nalazimo kod biljaka pa tako čia može ponuditi za vas čak 6 puta više kalcijuma nego mleko i to bez štetnih efekata. Kada je reč o fosforu imate ga 4 puta više nego u neobranom mleku. A što se tiče gvožđa, u čia semenkama ga ima 3 puta više nego u spanaću. Ako želite proteine, ovde ih imate 6 puta više nego u pasulju.
Zdravstveni efekti čia semenki su mnogobrojni. Ovo seme prirodni je lek kod dijabetesa i trenutno se ispituje u laboratorijama širom sveta. Čia podiže dobar (HDL) a spušta loš (LDL) holesterol. Biljna vlaka pomoći će čišćenju creva i apsorciju hrane. Omega 3 masti pmoći će zdravlju mozga i zglobova a po stepenu apsorcije bolje su od onih kod semenki lana. Kalcijum će pomoći zdravlje vaših kostiju i zuba a kvalitetni proteini biće dobro rešenje za izbegavanje životinjskih namirnica. Prisutni triptofan učiniće vaš san. odmor i raspomoženje mnogo boljim a dobre su i kod gubitka telesne težine.
Sve u svemu, čia s pravom nosi titulu super hrane i svakako je trebate uvrstiti u Vaš jelovnik.