Kada se latim sokovnika, ovo je moj omiljeni tropski sok. Dva soka koje redovno pravim – prvi je ovaj o kome pišem a drugi moj sok su “svi ostali sokovi” i nisu tako lepi kao ovaj. Počeo sam forsirati sokove od pre dve godine i vidim veliku razliku u spoljašnjem izgledu i opštem osećaju – u pozitivnom smislu. Sok je tako revitalizirajući u svakom pogledu i veoma mi je drago što sam krenuo u ovakvu eksploataciju sokova. Osećati se dobro je izuzetan osećaj a živi sokovi su potpuno u skladu sa tim osećanjem.
Napraviću danas sebi dve doze soka kao dodatak mojoj veganskoj ishrani. Najbolje se osećam kada dobar veganski obrok spojim sa kvalitetnim sirovim sokom. Za ovakvu priliku pribavio sam sokovnik “Hurom” sa sporohodnim ceđenjem koje za razliku od centrifugalnih sokovnika daje mnogo više vrednih nutrijenata i kvalitetniji sok. Ali ono što mene najviše raduje je mogućnost lakšeg čišćenja sokovnika. Ovo čišćenje ponekad i više cenim od samog soka jer pranje centrifugalnog sokovnika ume da bude strašno dosadno.
Šargarepa je izuzetno vredan i cenjen artikal kod ovakvih sokova. Zato svake subote nosim po 2 kese dobre šargarepe sa pijace. Gledam da izvor nabavke bude provereni dobavljač i po mogućstvu da šargarepa bude organskog tipa. Šargarepu je poželjno pre ceđenja dobro ohladiti a za tako nešto pomaže mi moj veliki frižider koji uglavnom punim ovakvim artiklima. Budući da ćemo nadalje forsirati dosta recepata sa šargarepama neće ni vama biti na odmet da pribavite neki veći frižider. Iskreno, ne jedem baš nešto mnogo šargarepa ali ih zato koristim punu u sokovima. Najviše volim sok od šargarepa zbog njegovog dobrog ukusa, boje i izgleda. Šargarepa se lepo meša sa narandžom npr. ili jabukom i uz dodatak limuna dobijate neverovatno ukusan sok.
Ovaj sok je napitak odličnog ukusa. Ananas i đumbir su sjajni sa šargarepom i daju joj tropski osećaj koji je tako prijatan da ovaj sok možete doživeti i kao dezert. Inače, ovaj recept daje oko dve čaše soka a uz dodatka malo vode možete dobiti i tri čaše.. Slobodno razblažite svoj sok sa malo prečišćene ili klasične vode po izboru.
Kratki rezime o glavnom junaku ovog soka: šargarepa je korenasto povrće koje se gaji već 1000 godina. Najviše je u upotrebi sorta u narandžastoj boji mada postoje još ljubičasta, crvena, žuta i crna. Šargarepa je prepuna beta karotena, što nam već govori njena narandžasta boja. Beta karoten je jedan od jačih antikancerogenih materija koje priznaje i medicina i alternativa. Od ostalih sastojaka bogata je vitaminima i to C, K, B1, B2, B3, B6, zatim tu je folna kiselna, kalijum, fosfor, mangan, molibden i dr. Bogata je antioksidansima karotenoidima, hidroksicinamičnim kiselinama i antocijaninima. Pored pozitivnog delovanja na naš vid, opšte zdravlje i izgled, šargarepa se sve više spominje i kao osnovno oružje u borbi sa tumorskim bolestima (čuveni Gersonov program). Nešto više o šargarepi pročitajte u herbarijumu antioksidansa.
Ananas sa druge strane jača imuni sistem, takođe pomaže kostima, smanjuje hroničnu upalu koja pak može podstaknuti niz bolesti poput kardio, dijabetesa, artritisa pa i raka. Normalno, sve ovo važi ako koristite svež ananas a ne onaj iz konzerve.
Đumbir se koristi protiv upala, otoka, grčeva, za smanjenje bola kod mišićnih i koštanih problema kao što je artritis, kao preventiva protiv prehlade i za smirivanje kašlja, za jačanje imuniteta. Poboljšava cirkulaciju, delotvoran je protiv migrene i protiv gripa, poboljšava pamćenje, antiseptik je, uništava mikroorganizme. Delotvorno je sredstvo za smanjenje holesterola u krvi, povećava i broj i pokretljivost spermatozoida. Koristi se i protiv iscrpljenosti i umora jer podiže energiju u organizmu, stimuliše perifernu i opštu cirkulaciju, zagreva, otklanja grčeve i spazme, stimuliše funkciju jetre i snažan je antioksidans.
Sve to u jednoj čaši soka: šargarepa ananas đumbir sok