Oduvek ste voleli sladoled u svojoj kuhinji ali njegov zdravstveni efekat uopšte nije bio u skladu sa njegovim ukusom. Prijatno za nepce ali uglavnom ne i za zdravlje. Ali, šta ako sladoled pripremimo kao ukusan i zdrav obrok? Nešto što odgovara i vašem ukusu i vašem zdravlju? To bi trebala biti dobitna kombinacija.
Postoji i mnogo varijanti za recepte za sladolede sa bananom pogotovu kada pravite klasičan sladoled. Banana, mleko čokolada, vanila jesu uobičajeni sastojci takvih sladoleda. Mada, lako je praviti sladoled sa brdom šećera, uz dodatke mleka i raznoraznih industrijskih aroma ali kako izgleda praviti sladoled na biljnoj bazi, u ovom slučaju banane sa đumbirom? Već na prvi pogled deluje vrlo neobično, bar što se sastojaka tiče. Ali kada toj kombinaciji dodamo i kokos slika postoja još neobičnija. Ovakav sladoled se služi blago smrznut jer ako preterate postaće tvrd kao kamen i nećete moći lepo da ga servirate. Čak ga ne morate ni totalno zamrzavati. Interesanto ga je poslužiti i kao hladni krem.
Kada pravite klasični sladoled sa mlekom onda je njegov efekat uglavnom kalorijski gde on napada vašu liniju ali i vaše zdravlje jer prisustvo rafinisanog šećera i mleka vremenom podiže kiselost vašeg tela. Obratite samo pažnju kod zamrzavanja da ne preterujete. Zašto ovaj sladoled možemo smatrati i hranom i lekom? Pre sve zbog njegovih sastojaka i načina na koji se pravi.
Banana
Banana kao voće veoma je zahvalna jer je možete iskoristiti za mnoštvo svakojakih poslastica a predstavlja i jedan od udarnih artikala veganske ishrane. Bogata je vlaknima i energijom, dobra za dijetalnu ishranu – ako ne preterujete. Banana je niskokalorična, (u proseku 100 kalorija po banani), bogata je vlaknima, ne sadrži holesterol i masnoće, pospešuje probavu, pomaže kod depresije, velika količina gvožđa stimuliše proizvodnju hemoglobina i time suzbija pojavu anemije. Bogata je kalijumom što joj daje velike zasluge u borbi sa visokim krvnim pritiskom ali je čini i dobrim sredstvom za pojačanje koncentracije i pamćenja. Pomažu kod zatvora, neutrališu gorušicu, rešavaju mamurluk, umiruju nervni sistem, pomažu kod crevnih oboljenja, regulišu kiselost organizma i koriste se kao sredstvo za raslađivanje kod povišene temperature.
Kokos
Kokos hidrira telo, pomaže kod bolova, jača srce i kardiovaskularni sistem, pomaže regulaciju nivoa šećera u krvi, poboljšava rad mozga, pomaže kod infekcija, pomaže zarastanja rana i lečenje depresije. Često se koristi i u kozmetici jer hrani i hidrira kožu, poparavlja izgled kose i sl. U poslednje vreme kokosovo ulje se sve više dovodi u vezu kao pomoćno sredstvo u borbi sa rakom mada su tekstovi u ovom delu dosta populistički i ponekad smatramo preteranim. Ono što je nesporno jeste da kokos svakako pomaže jačanju imuniteta ali u kojoj meri poseduje efikasnost u suzbijanju ćelija raka, ostaje da se utvrdi i dokaže. U svakom slučaju, neće smetati. “A ono što vam ne smeta – to vas jača”.
Đumbir
I reč-dve o đumbiru. U sebi sadrži belančevine, biljna vlakna, biljne masti, biljne hormone, gingerol, zingeron, enzime i eterična ulja. Takođe sadrži i vitamin C, magnezijum, gvožđe, kalcijum, kalijum, natrijum i fosfor. Najbolji je antikoagulant na svetu i, kao takav, sprečava stvaranje krvnih ugrušaka (tromba). Ublažava reumatske tegobe i smanjuje bolove a pomaže i kod gubitka pokretljivosti starijih osoba. Deluje smirujuće na želudac, reguliše probavu, deluje protiv čira na želucu, smanjuje mučninu. Poznata su i njegova protivtumorska svojstva i to posebno kod karcinoma kože. Đumbir se koristi protiv upala, otoka, grčeva, za smanjenje bola kod mišićnih i koštanih problema kao što je artritis, kao preventiva protiv prehlade i za smirivanje kašlja, za jačanje imuniteta. Poboljšava cirkulaciju, delotvoran je protiv migrene i protiv gripa.
O bademu pročitajte na stranici herbarijuma antioksidans sajta.
DJUMBIR BANANA KOKOS SLADOLED – KUHINJA ANTIOKSIDANS. BANANA, ĐUMBIR I KOKOS UČINIĆE DA SLADOLED POSTANE I HRANA I LEK, NEŠTO ŠTO ČAK KORISTI NAŠEM ZDRAVLJU