Za one koji su navikli na burgere i pljeskavice evo jednog recepta u stilu brze hrane (ali vegan varijanta). Naši recepti uglavnom se baziraju na sirovim biljkama i bez termičke obrade ali ovoga puta moraćemo da raspalimo skaru. Ali to ne znači da smo izgubili sve enzime jer će većina namirnica ipak biti sirove. Pored crnog pasulja koristićemo i kinou koja je izuzetno dobra za digestivni sistem a među veganima je česta namirnica. Kako bi dobili gipku masu za pravljenje bugera koristićemo laneno brašno kao vezivni sastojak. Burgere možemo praviti sa ili bez dodatka ulja zavisno od ukusa i potrebe. Svakako da će uljana varijanta imati više kalorija od ove druge pa, ako ste na dijeti, izbegavajte ili smanjite ulje. Dodatak začina, paprike, origana, belog luka… poboljšaće ukus ovog burgera i dati mu specifičnu aromu. Ovaj recept će vas se svakako svideti pogotovu što je niskokaloričan, bogat vlaknima, dobrog ukusa, potpuno spreman za roštilj.
Pa, roštiljdžije, krenimo sa pripremom pljeskavica….
Ubacite u blender crni luk, crni pasulj, kinoa (ili riža), laneno seme i začine i blendujte u kratkim impulsima dok se sastojci ne izmešaju. Nakon toga izvadite masu i rukama je dodatno umesite kako biste dobili glinastu masu.
Nakon što dobijete masu koju možete oblikovati, pripremite pljeskavice i onda ispečite. Možete ih peći i na skari poput klasičnog roštilja. Nakon što završite sa roštiljanjem uzmite pripremljenu balzamik glazuru i namažite pljeskavice sa svih strana (i bočno).
Nakon svega toga možete poslužiti vaše fantastične vegan pljeskavice u lepinji ili nekim dobrim tortiljama uz dodatak luka, paradajza, rukole ili začina koji volite. Ja obavezno dodam poneku džinku pride jer ako je već dobar roštilj u pitanju onda i ljuta džinka sasvim dobro ide.
Masa koju dobijete mešanjem sastojaka dovoljna je za pripremu 4 većih ili 6 srednih pljeskavica pa ako pozivate veće društvo na roštilj slobodno možete duplirati sastojke.
Eto jednog recepta za zdravu roštiljijadu i roštilj parti. Masnoće koje su prirodno sadržane u sirovoj biljnoj hrani za nas ne predstavljaju problem jer ih u odnosu na fizičke gabarite hrane ima u količini koju naše telo može lako i korisno da metaboliše. Problem o kome pričamo najčešće nastaje kada koristite rafinisane i estrahovane masnoće jer su onda količine koje unosite mnogo veće. Npr. da biste kroz ishranu uneli masnoće koje inače unosite bilo bi potrebno pojesti kilograme i kilograme biljaka (kada je reč o biljkama) što je situacija sa kojom se naš organizam u prirodnim uslovima teško sreće. Ali, kada govorimo o rafinisanim i estrahovanim masnoćama to nije slučaj. Budući da je opterećenost mastima postala naša svakodnevica veoma je bitno da, ako već i unosimo viška te masti, povedemo računa da to budu bar one bolje. Za razliku od prave fast food hrane koja je izuzetno loša po naše zdravlje evo jedne “vegan fast food” varijante koja neće raditi protiv vašeg zdravlja.
VEGAN PLJESKAVICA – VEGAN FAST FOOD – KUHINJA ANTIOKSIDANS. NAJČEŠĆA ASOCIJACIJA KOD FAST FOOD HRANE JESTE NEZDRAVI EFEKAT, ŠTO OVDE NIJE SLUČAJ