Već dva dana uživam u ovom jelu, tako je sveže i dobro. Drago mi je da sam otkrio ovaj recept, kale pesto sa tikvicama pre nekoliko nedelja a od tada on je postao moja radovna navika. Doduše, pesto koji sada pravim pripremio sam malo drugačije u odnosu na onaj poslednji. Ova verzija je bez bosiljka i tahinija ali sam zato dodao pahuljice crnog bibera i malo prehrambenog kvasca.
Pesto se lepo slaže sa veganskim rezancima a pogotovu sa bademovim parmezanom. Sada je došlo vreme da dodamo ovo jednostavno jelo u listu mojih sirovih recepada sa nadom da ću nadahnuti i vas da mi se priružite u ovom zelenilu prehrambene moći u svetu ukusa koji iznenađuje. Kale je kralj listanot zelenila i zato je potrebno obavezno ga uključiti u naše obroke. Ja najčešće koristim lacinato kale jer je moj omiljeni. Neki zameraju gorki ukus ovom povrću mada ja nemam problema sa time. Ako vam je ipak gorkog ukusa onda dodajte malo isceđenog limuna u pestu. A što se tiče tikvica, sa lakoćom mogu pojesti dve u ovom jelu tako da sam to iskoristio kao orjentir u receptu, mada to zavisi i od veličine tikvice. Mada ako i pojedete nešto više tikvica ne brinite, nećete se ugojiti a iz zdravstvenog ugla može vam samo koristiti. Također probajte dodati malo seckanog avokada jer će to dati fantastični ukus jelu. Ovo je jednostavni obrok i priprema se vrlo brzo. Također predstavlja dobar izbor za lanč paket kada ste na putu.
I da podsetimo ponovo, za sečenje tikvice na rezance morate imati odgovarajući kuhinjski alat.. Za tu svrhu možete koristi kuhinjska pomagala poput “Juliene” sekača koji je dosta manjih gabarita i lakše se uklapa u kuhinji a možete se poslužiti i drugim spiralizerima. Ako često pravite ovakve povrćne rezance onda biste morali sebi kupiti jednu od ovih alatki, može i eletrična varijanta (tipa “Paderno“, 30-tak dolara).
Osnova ovog recepta je kale, lišće koje podseća na kelj ili kupus ali nije savijeno u glavicu…Drugačije ga zovu i farmerski kupus. Sličan je kelju ali ima malo kiseliji i ostriji nego kelj, skoro da je blizu rastana, samo ima neznije lišće. Kale nije česta namirnica kod nas ali se u svetu ovo lisnato povrće konzumira od davnina. Posebno je bio čest u ishrani u srednjem veku i to u skoro celoj Evropi. U 4. veku p.n.e u Grčkaoj se odgajalo povrće koje je danas preteča ovoj biljci. Vremenom se ovo povrće raširilo po celom svetu i delimično promenilo svoj pređašni izgled. Tako boja listova ove biljke danas može varirati od zelene do tamnozelene i od ljubičaste do ljubičasto – braon boje. Inače je bogat mineralima, vitaminom A, C i K i ostalim vrednim nutrijentima. Lisnati kelj sadrži još i fosfor, magnezijum i kalijum.
PIKANTNI KALE PESTO – KUHINJA ANTIOKSIDANS. MOŽDA ĆETE REĆI DA PRETERUJEMO SA REZANCIMA I ŠPAGETAMA ALI EVO JOŠ JEDNOG RECEPTA SA OSNOVOM LISNATOG KELJA