Ono što je prva asocijacija sa paradajzom kada govorimo o njemu kao zdravoj hrani jeste – likopen. Postoje puno istraživanja i dokaza o lekovitosti ovog karetenoida koji deluje kao antioksidant, štiti celokupno zdravlje a ima i antikancerogeno dejstvo. Njegova protektivna uloga kod ovih bolsti odnosi se na rak dojke, materice, prostate, pankreasa, pluća i debelog creva. Neki ga koriste kod kardiovaskularnih problema jer smatra se da ima posebno lekovito dejstvo na srčani mišić. Zato se često koristi kod zdravlja srca, kod snižavanja lošeg LDL holesterola a sok od paradajza može smanjiti rizik ka stvaranju ugrušaka od krvi.
Dobar je izvor vitamina K, C, A, B1, B2, E, sadrži dosta minerala, molibden, kalijum, magnezijum, fosfor, mangan, hrom, bakar dijetalna vlakna, folat, niacin,
Zbog svoje hranljive, energetske i lekovite vrenosti paradajz je postao omiljen kao salata, hrana, preliv ali i lek. Što se tiče njegove lekovitosti, interesantna je činjenica da je paradajz u početku korišten isključivo kao ukrasno bilje ali ne i kao hrana jer se smatralo da je otrovan. Poreklom je iz Amerike i nakon njene kolonizacije paradajz je došao u Evropu. Najviše je zastuplje u ishrani mediteranske kuhinje.
Paradajz čini osnovu ove salate a dopunjen prazilukom i peršunom njegova vrednost se još više uvećava.
PARADAJZ SA BILJEM – VEGAN KUHINJA ANTIOKSIDANS. ZBOG SVOJE NUTRITIVNE VREDNOSTI I LEKOVITOSTI ČESTO GA KORISTIMO KAO OSNOVU NAMINICU U NAŠOJ KUHINJI.