Ova supa spada u red boljih sirovih supa. Supa u svom sastavu sadrži miso, koji je inače veoma hranljiva namirnica a dobija se dugotrajnim procesom fermentacije sojinih zrna, soli, ječma, pirinča ili pšenice i izgleda kao pasta. Osim u kulinarstvu, u nekim kulturama koristi se i kao lek jer poseduje lekovita svojstva zašto ga posebno koriste u Japanu. U pomenutom procesu fermetacija sojino zrno i zrna žitarica u potpunosti se razgrađuju na sastojke koji se veoma brzo vare i lako metabolišu u organizmu. U azijskoj kuhinji miso zamenjuje mlečne proizvode. U svom sastavu sadrži dosta vitamna, minerala, ugljenih hidrata, oko 18-tak amino kiselina od kojih su 8 esencijalne. Čak i ako ga konzumirate u malim količinama, dobićete sasvim solidnu hranljivu vrednost a bakterije prisutne u njemu pomažu varenju i otklanjaju nepoželjnih bakterija u crevima. Sazreli miso je tamne boje, punog mirisa i ukusa i može se koristiti bez dodatnih začina. Miso je dobar izvor B12 – jakog antioksidanta u borbi sa radikalima koji jača imuni sistem. Čuva se u frižideru, čak i do godinu dana. U Japanu se proizvodi na stotine vrste miso-a a evo i nekih najpoznatijih: mugi miso (pravi se od ječma i brže fermentiše nego soja), bogatiji je u mineralima od ostalih, kome miso – (sadrži soju i pirinač), hačo miso – (u sastavu samo soja) inače najbogatiji proteinima.
U receptu se koristi i gljiva šitaka. O ovoj gljivi postoji dosta tekstova. Radi se ne samo o hranljivoj pečurki već i pečurki koja se aktivno koristi i kao lek kod tretiranja mnogih bolesti. I opet, najviše se koriste u Japanu gde ih popularno zovu “eliksirom života”. Sadrže polisaharide, masti, belančevine a bogata je i vitaminima A, B1, B2, B6 i C. Kao udarni lekoviti sastojak potencira se lentinan (čist polisaharid) za koga se navodi da pomaže kod tumora debelog creva, jetre i pluća. Najbolje je koristiti ove pečurke sveže, u sirovom stanju ali ih možete koristiti i kao suve. Kod nas se ova pečurka dosta koristi kod problema sa holesterolom i trigliceridima.
Od sastojaka istakli bi i “hemp hearts” (konopljino seme) koje također ubrajamo u prirodne lekove. Istraživači sa univerziteta u Manitobi veruju da seme konoplje pored raznih zdravstvenih efekata naročito može da pomogne kod problema sa hipertenzijom gde može parirati i brojnim lekovima iz te oblasti.
Malo misoa, malo šitake, malo knopljinog semena, javorovog sirupa, indijskog oraha i još nekih sitnica i eto naše miso krem supe sa pečurkama.
Dobijena količina može se upotrebiti za 6 posluženja i da podsetimo samo na nutricijsku tabelu da vrednosti kalorija, proteina i ostalih sastojaka važe za 1 serving, uostalom kao i kod svih ostalih recepata.
MISO SUPA SA PEČURKAMA – KUHINJA ANTIOKSIDANS. HRANLJIVA KOMBINACIJA MISOA I PEČURAKA SA ENERGIJOM INDIJSKOG ORAHA DOPUNIĆE VAŠ JELOVNIK SIROVIH SUPA.