Hajde da sada malo pričamo o pudingu. Puding je bio omiljena poslastica mnogih od nas, pogotovu za one srednje generacije krajem prošlog veka kada nije bilo toliko slatkiša kao sada. Tada je puding bio pravo iznenađenje a bilo je nekoliko standardnih ukusa i to najčešće čokolada, vanila, jagoda a kasnije su se pojavile i one egzotičnije varijante tipa banane, lešnika itd.. Puding se pravio standardno od praška za puding koji se mešao sa mlekom i skoro da nije bilo prostora za neku drugu kombinaciju.
Danas u vreme interneta malo smo bogatiji informacijama pa tako često možemo čuti priče o štetnosti industrijske hrane gde i prašak za puding spada također u sumnjivu namirnicu pogotovo zbog svoje rafinisanosti i sastava aditiva. Ako tome dodamo i ozloglašeni šećer, pa čak i mleko koje se sve češće pojavljuje na spisku raznoraznih hroničnih bolesti, priča o pudingu dobija sasvim drugačiji smisao. Ali, da li to znači da se moramo odreći naših poslastica? Nema više pudinga?
Naravno da ne. Jedino što moramo uneti neke novine u pogledu sastojaka i načina pripreme našeg novog pudinga. Evo jednog takvog primera – puding od čia semena i vanile. Umesto kravljeg mleka ovog puta koristićemo mleko od badema, umesto gustina u pudingu koristićemo želasti efekat čia semena a umesto šećera koristićemo javorov sirup. A što se tiče arome zar nije jednostavnije i bolje da umesto ukusa npr. jagode ili banane ubacimo u njega pravo voće jagode ili banane?
Hajde da se sada podsetimo kratkog teksta o čia semenu iz prethodnih recepata. Čia seme spada u kategoriju superhrane koju je često koristila Astečka civilizacija u svom jelovniku. Bogate su vitaminima A,B,E,D i mineralima tipa gvožđe, bakar, mangan, cink, kalijum i sl. a poseduju i solidnu količinu biljnih vlakana. Ono što provo upada u oči kod ovih semenki jeste to da su izuzetno bogate omega 3 mastima.
Zdravlje krvnih sudova?
Često puta će vam nutricionisti savetovati da kada trebate pojačati unos omega 3, to učinite tako što ćete ubaciti ribu u ishranu, a najčešće kažu lososa bez obzira što ćete sa pojačanim unosom mesa dobiti i sporedne, neželjene efekte. Kod ovog izvora omega 3 ne morate brinuti jer se radi o biljnom izvoru bez štetnih posledica. Tako ćete u čia semenkama pronaći čak 8 puta više omega 3 masti nego u lososu.
Zdravlje kostiju?
Nije retko da nutricionisti, kada vam žele pomoći kod problema sa kostima i osteoporoze, preporuče “pijte više mleka jer tamo ima dosta kalcijuma” ne vodeći računa da će mleko pojačati kiselost organizma pri čemu ćete više gubiti nego dobiti kalcijuma. Pravo rešenje leži u organskom “živom” kalcijumu koje nalazimo kod biljaka pa tako čia može ponuditi za vas čak 6 puta više kalcijuma nego mleko i to bez štetnih efekata. Kada je reč o fosforu imate ga 4 puta više nego u neobranom mleku. A što se tiče gvožđa, u čia semenkama ga ima 3 puta više nego u spanaću. Ako želite proteine, ovde ih imate 6 puta više nego u pasulju.
Zdravstveni efekti čia semenki su mnogobrojni. Ovo seme prirodni je lek kod dijabetesa i trenutno se ispituje u laboratorijama širom sveta. Čia podiže dobar (HDL) a spušta loš (LDL) holesterol. Biljna vlaka pomoći će čišćenju creva i apsorciju hrane. Omega 3 masti pmoći će zdravlju mozga i zglobova a po stepenu apsorcije bolje su od onih kod semenki lana. Kalcijum će pomoći zdravlje vaših kostiju i zuba a kvalitetni proteini biće dobro rešenje za izbegavanje životinjskih namirnica. Prisutni triptofan učiniće vaš san. odmor i raspomoženje mnogo boljim a dobre su i kod gubitka telesne težine.